Aradığınız Her Neyse Çanakkale'de!

 • Lapseki
 • Vazgeçemeyeceğiniz Bir Gün
 • Yol kenarına sıralanmış tezgâhlarda tazeliği ile dalından daha yeni koparıldığı anlaşılan şeftalileri ve çocukken kulaklarınıza küpe yaptığınız o kıpkırmızı kirazlardan daha can alıcı renge ve büyüklüğe sahip kirazları görürseniz bilin ki Lapseki sınırları içindesiniz.

  Lapseki Sahil Şeridi

  Yakup Paşa Hanı

  Güne erken saatlerde, enfes bir manzara eşliğinde Lapseki ilçe merkezinde deniz kenarında yaptığınız güzel bir kahvaltı ile başladınız, şimdi zamanda yolculuk yapma ve Anadolu’dan Rumeli’ye ilk geçişin gerçekleştirildiği 1350’li yıllara geri dönme zamanı. Eğer haziran ayında yolunuz Lapseki’ye düşerse Çardak Belediyesi ve yerel kurumların katılımıyla gerçekleştirilen kültür sanat etkinleri kapsamında Türklerin Rumeli’ye geçişine ilişkin kutlamaları yerinde izleyebilir, Çardak Yakup Paşa Hanı’nı Lapseki keşif rotası kapsamında ele alabilirsiniz. 

  Şimdiden keyifli keşifler…

  Yazı kapsamında değinilen tarihi yerler ve ayrıca Lapseki’de bulunan ancak metin kapsamında değinilmemiş diğer tüm kültür varlıklarına ilişkin bilgiye Çanakkale kent merkezinde, kordonda iskele meydanında bulunan Turizm Danışma Bürosundan temin edebileceğiniz broşür, kitapçık gibi tanıtım materyallerinden ulaşabileceğinizi unutmamalısınız. Bahsi geçen kaynaklar dışında Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün web sayfasında yayınlanan Kültür Envanteri ve Çanakkale Valiliği’nin web sayfası aracıyla daha detaylı ve bilimsel bilgiye sahip olabilirsiniz.