Aradığınız Her Neyse Çanakkale'de!

 • Ayvacık
 • Vazgeçemeyeceğiniz Bir Gün
 • Sırtınızı yeşile yüzünüzü maviye döndüğünüzde bulunduğunuz anı yaşadığınızı hissettiren doğası ve enfes manzarası ile Ayvacık’tasınız. Güne pırıl pırıl parlayan denizin keyfini çıkararak başladınız şimdi Assos Athena Tapınağı, Apollon Simintheion, Zeus Altarı gibi kültür varlıklarını yerinde görme ve antik çağlara doğru yola çıkma zamanı.

  Antik dönemin ünlü ozanı Homeros’un kaleme aldığı İlyada Destanı’nda ele alınan önemli mekânlar arasında yer alan İda (Kaz) Dağı eteklerinde, mis kokulu çam ağaçları ve çam kozalakları arasında yapacağınız keyifli bir yürüyüş sonrasında eğer enfes bir manzara ile karşı karşıya kalırsanız bilin ki an itibariyle Zeus Altarı’ndasınız. Burada dantel gibi işli kıyı şeridi ve bu kadar yakın olabileceği daha önce aklınıza gelmemiş olan Midilli Adası’nın yer aldığı enfes manzaranın keyfini çıkarabilir, dikkatli olmak kaydıyla güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

  Ayvacık keşif rotasının ilk durağı olarak tercih edebileceğiniz Zeus Altarı’na; Küçükkuyu’dan aracınız ile yapacağınız yaklaşık 3 km’lik bir yolculuk ve daha sonra gerçekleştireceğiniz kısa süreli bir yürüyüş neticesinde ulaşabilir, manzaranın keyfini çıkardıktan sonra rotanın ikinci durağı olarak Adatepe Köyü’ne gitmeyi tercih edebilirsiniz. Kendine özgü mimarisi ile korunarak günümüze kadar gelmiş taş evleri sayesinde ziyaretçileri kendine hayran bırakan Adatepe Köyü’nü ziyaret ettiğinizde; çok kültürlülüğün ahengine sahip ara sokaklar arasında dolaşmayı ve köy meydanında bulunan sevimli mekânlarda soluklanmayı sakın unutmayın.

  Adatepe Sokakları

  Adatepe Köyü sonrasında; Küçükkuyu-Babakale aksı üzerinde bulunan ören yerlerine gerçekleştirilecek ziyaretler açısından gün batımı eşliğinde antik çağlara doğru yolculuk tercihinizi Assos Antik Kenti’nde bulunan Athena Tapınağı’ndan yana kullanabilir ve bu nedenle bir sonraki ziyaret noktasını Gülpınar’da bulunan Apollon Smintheus Tapınağı olarak belirleyebilirsiniz.

  Küçükkuyu’dan Gülpınar’a doğru gerçekleştirecek olduğunuz yolcuğunuz sırasında Adatepe Zeytin Müzesi’ne uğrayıp civar köylerden zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimi için toplanmış objeleri inceleyebilir, Adatepe Köyü’nde olduğu gibi Yeşilyurt ve Nusratlı Köylerinde soluklanıp, yaşamın doğa ile uyumuna şahitlik edebilirsiniz.

  Yeşilyurt Köyü

  Küçükkuyu-Gülpınar arasında gerçekleştirecek olduğunuz seyahat süresince eğer sıcaktan bunalır ve serinlemek isterseniz; yol boyu sıralanan koylardan birinde kısa süreli bir mola verebilir; serinlemek amacıyla Kadırga, Sokakağzı veya Sivrice koylarından birine doğru yola koyulabilirsiniz.

  Sivrice Koyu

  Babakale Gün Batımı

  Apollon Smintheus Tapınağı’na gerçekleştireceğiniz ziyaret sonrasında enfes bir gün batımı için dünyanın ilk felsefe okuluna ev sahipliği yapmış Assos’a ya da Anadolu’nun hatta Asya’nın en batı noktası unvanına sahip Babakale’ye doğru yola çıkabilir, gün batımı tercihinizi Babakale’den yana kullanabilirsiniz.

  Eğer gün batımı tercihini enfes bir Midilli manzarası eşliğinde Athena Tapınağı’ndan yana kullanırsanız; Behramkale Köyü’nün hareketli sokaklarından yukarı doğru yürürken yer yer karşınıza çıkacak karadut suyunun tadına bakarak nefeslenmeyi ve tüm seyahatiniz süresince sizi kendine çeken mis kokulu limon kekiklerinden alarak sevdiklerinize Çanakkale hatırası olarak götürmeyi sakın unutmayın. Behramkale Köyü içinde yukarı doğru uzanan sokakları takip ettiğinizde Assos Antik Kenti’ne girmeden önce hemen sol tarafta bulunan 14. yüzyılda 1. Murat zamanında yapılmış Behramkale Murat Hüdavendigar Camii’yi yakından görebilirsiniz. Assos Antik Kenti’ne girerek geçmişte sahip olduğu ihtişamı gözler önüne sunan tapınak maketini inceleyebilir, tapınak sütunlarının arasında manzaranın keyfini çıkarabilir ve güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.  

  Athena Tapınağı’nda Gün Batımı

  Muhteşem bir manzara eşliğinde antik dönem oyunlarının izlenmesinin nasıl bir duygu olduğunu hayal etmek isterseniz; Behramkale Köyü’nden Assos Antik Limanı’na doğru inen yolun sol tarafından bulunan ve büyük bölümü korunarak günümüze kadar ulaşmış antik tiyatroya uğrayabilir ve geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

  Antik Liman

  Şimdiden keyifli keşifler…

  Yazı kapsamında değinilen tarihi yerler ve ayrıca Ayvacık’ta bulunan ancak metin kapsamında değinilmemiş diğer tüm kültür varlıklarına ilişkin bilgiye Çanakkale kent merkezinde, kordonda iskele meydanında bulunan Turizm Danışma Bürosundan temin edebileceğiniz broşür, kitapçık gibi tanıtım materyallerinden ulaşabileceğinizi unutmamalısınız. Bahsi geçen kaynaklar dışında Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün web sayfasında yayınlanan Kültür Envanteri ve Çanakkale Valiliği’nin web sayfası aracıyla da daha detaylı ve bilimsel bilgiye sahip olabilirsiniz.