Aradığınız Her Neyse Çanakkale'de!

 • Bozcaada
 • Vazgeçemeyeceğiniz Bir Gün
 • Troya Ören Yeri ve Troya Müzesi ziyaretlerini takiben Geyikli’den başlayan kısa süreli bir deniz yolculuğu sonrasında artık Bozcaada’dasınız.

  Feribot yavaş yavaş iskeleye yaklaşırken içinizi sarmaya başlayan heyecan, karaya ayak bastıktan sonra yerini meraka bırakır. Feribottan gördüğünüz ada merkezi, uzaktan seçebildiğiniz kendine özgü mimari yapıya sahip evler ve o evlerin bulunduğu ara sokaklardır aslında sizi kendine çeken, heyecanlandıran, meraklandıran…

  Bozcaada Merkez

  Türk ve Rum kültürlerinin izlerini taşıyan ara sokakları size eşlik eden sevimli, dost canlısı kediler eşliğinde dolaşırken adım başı karşınıza çıkan ve sizi kendine hayran bırakan evlerin ve o evlerin pencerelerinden sarkan rengârenk çiçeklerin fotoğrafını çekebilirsiniz. Sokak aralarında bulunan kafelerde veya restoranlarda soluklanabilir, ada kimliğinin vazgeçilmez bir unsuru olan bağlarda yetişen üzümler ile damağınızı şenlendirebilir ve adadaki üreticilere uğrayarak şarap tadımı yapabilirsiniz.


  Bozcaada Sokakları

  Bozcaada keşif rotasına ada merkezinde hemen denize sıfır konumda bulunan ve adaya gelenleri ihtişamı ile karşılayan Bozcaada Kalesi’ni ve Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi’ni ekleyebilir, merkezde geçirdiğiniz keyifli saatler neticesinde yorgun düşerseniz çınar ağaçlarının altında sizlere nostaljik duygular yaşatacak çay bahçelerinde nefeslenebilir, çayınızı veya kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Eğer yolunuz temmuz ayının 26’sında Bozcaada’ya düşerse Ayazma koyuna bakan Aya Paraskevi Manastırı’na gidebilir, Aya Paraskevi Günü dolayısıyla yapılan geleneksel etkinliği yerinde izleyebilir ve elbette Ayazma Plajı’nda güzel bir deniz keyfi yapabilirsiniz.  

  Ayazma Plajı

  Aya Paraskevi Manastırı

  Şimdiden keyifli keşifler…

  Yazı kapsamında değinilen tarihi yerler ve ayrıca Bozcaada’da bulunan ancak metin kapsamında değinilmemiş diğer tüm kültür varlıklarına ilişkin bilgiye Çanakkale kent merkezinde, kordonda iskele meydanında bulunan Turizm Danışma Bürosundan temin edebileceğiniz broşür, kitapçık gibi tanıtım materyallerinden ulaşabileceğinizi unutmamalısınız. Bahsi geçen kaynaklar dışında Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün web sayfasında yayınlanan Kültür Envanteri ve Çanakkale Valiliği’nin web sayfası aracıyla da daha detaylı ve bilimsel bilgiye sahip olabilirsiniz.