Aradığınız Her Neyse Çanakkale'de!

 • Bayramiç
 • Vazgeçemeyeceğiniz Bir Gün
 • Çanakkale’de birçok yeri görülecekler listenize eklemenize neden olan mitolojiye olan ilginiz, sizi mitlere konu olan birçok olayın başlangıç noktası kabul edilen, Homeros’un İlyada Destanı’na göre tarihte bilinen ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yere getirdiğinde bilin ki Bayramiç sınırlarında bulunan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’ndasınız. Paris’in Afrodit’e verdiği “en güzele” şeklinde yazılı olan altın elma, acaba elmaları ile ünlü Bayramiç açısından bir tesadüf olmayabilir mi?

  Ayazma

  Bir doğa harikası olan Ayazma Mesire yerine bahar aylarında gerçekleştireceğiniz bir ziyaret, yeşilin birçok tonunu görebilmeniz açısından harika bir zamanlama olacak, gerek mesire yerinde bulunan şelaleden akan gerekse yer yer kayalıklar arasından süzülen suyun verdiği huzura doyamayacaksınız.  Bayramiç, sadece doğa güzellikleri ile değil aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi, Hadimoğlu Konağı, Kazdağları’ndan gelen buz gibi suyun aktığı renkli süslemeli Hükümet Meydanı Çeşmesi, Bayramiç Karşıyaka Çeşmesi, Dede Çeşmesi gibi çeşmeleri ile de ziyaretçilerine keşfe değer birçok unsur sunmaktadır. Hem mitolojik hikâyelere ev sahipliği yapan, hem doğanın verdiği huzura sahip, hem de tarihin izlerini taşıyan bir ilçe olan Bayramiç’i keşif rotanız kapsamında ele almayı sakın unutmayın.

  Hadimoğlu Konağı

  Dede Çeşmesi

  Şimdiden keyifli keşifler…

  Yazı kapsamında değinilen tarihi yerler ve ayrıca Bayramiç’te bulunan ancak metin kapsamında değinilmemiş diğer tüm kültür varlıklarına ilişkin bilgiye Çanakkale kent merkezinde, kordonda iskele meydanında bulunan Turizm Danışma Bürosundan temin edebileceğiniz broşür, kitapçık gibi tanıtım materyallerinden ulaşabileceğinizi unutmamalısınız. Bahsi geçen kaynaklar dışında Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün web sayfasında yayınlanan Kültür Envanteri ve Çanakkale Valiliği’nin web sayfası aracıyla daha detaylı ve bilimsel bilgiye sahip olabilirsiniz.