Aradığınız Her Neyse Çanakkale'de!

 • Eceabat
 • Vazgeçemeyeceğiniz Bir Gün
 • Çanakkale kent merkezinde kordonda yürürken veya deniz kenarında otururken azıcık başınızı kaldırıp karşı yakaya doğru baktığınızda bir duygu sarıverir içinizi; aynı semayı birlikte paylaştığımız şehitlerimize duyulan minnet ve şükran duygusudur içinizi saran, hissedilen ve hep hissedilecek olan…

  Bir kahramanlık destanı olan Çanakkale Zaferi’ne adını altın harflerle yazdıran Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları olan Mehmetçiklerimizin verdiği kurtuluş mücadelesini anlamak için Eceabat’ta bulunan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’na gitmeniz yeterli olacaktır. Çanakkale Şehitler Abidesi, Seyit Onbaşı’nın adı ile özdeşleşen Rumeli Mecidiye Tabyası, Yahya Çavuş Şehitliği, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Arıburnu Yarları ve Conkbayırı Mehmetçik Kitabeleri gibi özgürlük uğruna verilen mücadelenin izini taşıyan birçok noktaya gerçekleştireceğiniz ziyaret sizi tarihin derinliklerine doğru yolculuğa çıkaracaktır.

  Kabatepe Limanı mevkiinde bulunan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Bigalı Köyü’nde bulunan Bigalı Atatürk Evi ve Müzesi, Çanakkale Boğazı girişini korumak amacıyla yapılan kalelerden biri olan Kilitbahir Kalesi, insanda denizin üzerine kurulu köy hissini uyandıran Kilitbahir Köyü, güzel bir deniz manzarası eşliğinde kısa bir mola verebileceğiniz Seddülbahir Köyü Eceabat’ta görülmeden gidilmemesi gereken yerler arasında mutlaka olmalıdır.  

  Şimdiden keyifli keşifler…

  Yazı kapsamında değinilen tarihi yerler ve ayrıca Eceabat’ta bulunan ancak metin kapsamında değinilmemiş diğer tüm kültür varlıklarına ilişkin bilgiye Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’ndan veya Çanakkale kent merkezinde kordonda iskele meydanında bulunan Turizm Danışma Bürosundan temin edebileceğiniz broşür, kitapçık gibi tanıtım materyallerinden ulaşabileceğinizi unutmamalısınız. Bahsi geçen kaynaklar dışında Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün web sayfasında yayınlanan Kültür Envanteri ve Çanakkale Valiliği’nin web sayfası aracıyla daha detaylı ve bilimsel bilgiye sahip olabilirsiniz.