Aradığınız Her Neyse Çanakkale'de!

 • Yenice
 • Vazgeçemeyeceğiniz Bir Gün
 • Yenice’ye doğru yapılan bir seyahat esnasında insanı büyüleyen en önemli şey; ilçeye yaklaştıkça değişiklik gösteren bitki örtüsü olacaktır. İtalya’nın dünyaca ünlü Toskano Bölgesi’nden geri kalır hiçbir yanı olmayan bereketli Agonya ovası ve Kazdağları’na doğru yaklaştıkça göğe doğru yükselen ağaçlara ev sahipliği yapan orman varlığı ile Yenice ilçesi, ziyaretçilerine sadece doğal güzellikleri ile değil aynı zamanda tarihi ve kültürel varlıkları ile de keşfe değer birçok unsur sunmaktadır.

  Etnoğrafya Müzesi

  Seyvan Issız Cuma Camisi

  Yöreye ait el dokuması halı ve kilimlerin, çeyiz sandıklarının, yörede kullanılmış tarım aletlerinin, yöresel kıyafetlerin bulunduğu Yenice Belediyesi Türk Evi Etnoğrafya Müzesi ve yörenin en erken tarihli camisi olan Seyvan Issız Cuma Camisi, Yenice keşif rotası kapsamında ele alınması gereken değerler arasında bulunmaktadır.

  Şimdiden keyifli keşifler…

  Yazı kapsamında değinilen tarihi yerler ve ayrıca Yenice’de bulunan ancak metin kapsamında değinilmemiş diğer tüm kültür varlıklarına ilişkin bilgiye Çanakkale kent merkezinde, kordonda iskele meydanında bulunan Turizm Danışma Bürosundan temin edebileceğiniz broşür, kitapçık gibi tanıtım materyallerinden ulaşabileceğinizi unutmamalısınız. Bahsi geçen kaynaklar dışında Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün web sayfasında yayınlanan Kültür Envanteri ve Çanakkale Valiliği’nin web sayfası aracıyla daha detaylı ve bilimsel bilgiye sahip olabilirsiniz.