Aradığınız Her Neyse Çanakkale'de!

Troya Antik Kenti

1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne kabul edilen Troya Antik Kenti, Tevfikiye köyü sınırları içinde, Çanakkale kent merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antik dönemin ünlü ozanı Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarında yer verdiği Troya’da M.Ö. 3000’den M.S. 500’lere kadar sürekli yerleşim görülmektedir.

Homeros’un ikinci destanı Odysseia’ya göre, Troia’yı savaşla alamayacaklarını anlayan Akhalıların en kurnaz savaşçısı Troya Atı hilesini düşünür. Kale girişine konan tahta atı kentin içine alan Troyalılar durumun farkında değildir, gece olmasıyla tahta atın içinden çıkan Akhalı savaşçılar on yıllık savaştan sonra Troia’yı alır ve kenti yakıp yıkar. Bu mitolojik öykü eşliğinde antik kentte gerçekleştirdiğiniz gezi esnasında eğer o gün şanslı bir gününüzdeyseniz bazı minik, sevimli arkadaşların size eşlik ettiğini görebilirsiniz. Kentin asıl sahipleriymiş edasıyla kalıntıların üzerinde bir oradan bir buraya koşuşturan sincapları görmek ve onları tarihe ışık tutan kalıntılar üzerinde fotoğraflandırmak gezinize ayrı bir eğlence katabilir.

2018 yılının Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesinin 20’inci yılı olması sebebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018 yılını Troya Yılı olarak ilan etmiş, Bakanlık ve Çanakkale Valiliği koordinasyonunda Troya’nın Türkiye’de ve dünyada tanıtımı için birçok çalışma yürütülmüştür. Troya Müzesi, 2018 yılında yürütülen birçok tanıtım çalışmasının etkisini sürdürülebilir kılma noktasında atılan oldukça önemli bir adım olmuştur. Troya Ören Yerine gerçekleştireceğiniz ziyaret kapsamında Troya Müzesi için vakit ayırmayı ve mimarın müzeye sakladığı tahta atın nerede olduğunu bulmayı unutmayın.

2018 Troya Yılı hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu http://www.troya2018.com/ sitesini ve yürütülen kazı çalışmaları ile ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz http://www.troyexcavations.com/Home/SayfaDetay?id=12 adresini seyahatiniz öncesinde inceleyebilir ve konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflar