Aradığınız Her Neyse Çanakkale'de!

Mehmet Çavuş Anıtı

Cesaret Tepe üzerindeki yolun kuzeyinde, Mehmet Çavuş ve 25 erin anısına 1919 yılında yapılmış olan bu anıt 600 m²lik bir alana yayılmaktadır. Anıtın yapıldığı yer yabancı kuvvetlerin bütün hücumlarıyla (7 Ağustos 1915 taarruzu dâhil) durdurulduğu noktayı işaretlemektedir. Bu tepeyi savunmakta olan Türk birliği, cephaneleri bittikten sonra düşman kuvvetlerine karşı olağanüstü bir direniş göstermiş olduklarından dolayı bu tepeye Cesaret Tepe adı verilmiştir.

Anıtın yer aldığı bölge savaş sırasında Serçe Tepe, Kanlısırt ile Şarapnel Vadisi’ne tamamen hâkim olabilme amacıyla Türkler ve İngilizler için oldukça önemliydi.

Yabancı kuvvetlerin Aralık 1915’te çekilmesinden sonra Arıburnu ve Anafartalar Cephesi’ndeki Türk zaferinin anısına 3 anıt dikilmiştir. İlki Anzak kuvvetlerinin durdurulduğu Kanlısırt’ta, ikincisi Kuzey sahiline ve üçüncüsü de Cesaret Tepe’ye dikilmiştir. Bu üç anıttan yalnızca üçüncüsü bugüne kadar gelebilmiştir.

Anıtın kaidesi ilk yapıldığı durumda olup üzerindeki mermer yazıt yeni bir eklemedir. Anıtın yerleştirildiği küçük düzlük; kuzeye doğru Kuzey Sahilinde, Suvla Körfezi ve Anafartalar Ovası’na, güneybatıya doğru Arıburnu Yarları ve Sfenks’e hâkim bir noktadadır.

Fotoğraflar